Tervezési előírások a könnyűbeton falpanel tervezése esetén

A Futura Bau könnyűbeton falpanelek alkalmazásával tervezett lakóépületek esetében a főfalak 15,0 cm, a válaszfalak 12,0 cm vastagságúak. A tartószerkezetek az EUROCODE szabványsorozat alapján kerülnek méretezésre, ami alapján minden főfalban két, minden válaszfalban egy hálós vasalás szükséges. A beton fedőrétege a XC1 osztály szerinti 2,5 cm vastagságú kell legyen.

Javasoljuk, hogy a szintmagasságot és így a panel méretét kb. 2,85 m-re tervezzék, mivel így 20,0 cm-es rétegrenddel 2,65 m-es belső magasság érhető el, ami ideális a nyílások feletti rejtett koszorúk számára. Ez a kialakítás 20 cm aljzatot, 90 cm parapetet, 150 cm ablakot, és 25 cm koszorú-áthidalást jelent, összesen 285 cm panelmagasságot.

Ajtó- vagy ablaknyílások esetén a nyílás merőleges falazathoz közelebbi oldalának és a merőleges fal síkjának közötti minimális távolságnak 15,0 cm-nek kell lennie. Kétoldali ajtó esetén ez a távolság minimum 10,0 cm lehet, és a két ajtónyílás között legalább 35,0 cm hely szükséges, ha válaszfal érkezik be közéjük.

A Futura Bau falazat felett az alábbi födémek kialakítása megvalósítható:

  1. Fafödémes Kialakítás a Futura Bau rendszerben: A födémgerendák közvetlenül a falpanel tetejére kerülnek rögzítésre. A talpszelemenek csavarozással és fordított ácskapcsos rögzítéssel kapcsolódnak a gerendákhoz a kifordulás megakadályozása érdekében. A szarufák szintén a talpszelemenekhez csatlakoznak. A hőszigetelés a falpanel külső széléig terjed, ezzel csökkentve a hőhíd kialakulását. Javasoljuk a födém alatti gipszkarton burkolat alkalmazását fém vázszerkezeten. A szükséges állószékek teherelosztó talpfákkal rögzíthetőek a gerendákhoz. A kivitelezéshez ácsmunka szükséges, valamint tartószerkezeti igazoló számítás.

  2. Szeglemezes (v Gang-Nail) Födém és Tető Kialakítás a Futura Bau rendszerben: Ez a kialakítás egy rácsos fatartó szerkezetet jelent, ahol az alsó öv húzott, a felső öv nyomott. A falpanel tetején lévő 5/15 fa pallóra kerül rögzítésre a szeglemezes tartószerkezet, amely az épület födémjének és tetőszerkezetének alapját képezi. A födém alatti borítás gipszkarton álmennyezet lehet fém vázszerkezeten. A méretezést a gyártó által biztosított tervek alapján kell elvégezni, gyártói teljesítmény nyilatkozat és releváns tanúsítványok (ÉME, NMÉ, vagy ETA) szükségesek hozzá.

  3. Monolit Vasbeton Födém a Futura Bau rendszerben: A terheléstől függően kialakított, a betonozás után legalább 28 napig alátámasztott vasbeton szerkezet. A tervezést tartószerkezeti tervező végzi, aki a vasalási tervet is biztosítja. Az eljárás minden esetben tartalmazza a műszaki leírást és a kiviteli terveket, beleértve az acélkimutatást.

  4. Leier Mesterpanel Alkalmazása a Futura Bau rendszerben: Ez a födémtípus felette kialakítható a megfelelő födémfeltámasztási szélesség és a LEIER által előírt koszorú biztosításával. A kivitelezés előtt tartószerkezeti műszaki leírást kell készíteni, mely a bejelentési dokumentáció része, valamint rendelkezésre kell állnia a tartószerkezeti kiviteli terveknek acélkimutatással.

Az 1. és 2. típusú Futura Bau födémrendszerek esetében szükséges egy 8,0 mm vastagságú acéllemez kapcsolat kialakítása a panelek felső részén, amely elősegíti az erőátadást a szomszédos panelek közötti koszorúkra.

A 3. és 4. típusú Futura Bau födémrendszerek esetében helyszíni betonozást alkalmazunk a panelek felett, amely biztosítja, hogy a panelek és a födém ne csússzanak el egymáson, így a födém síkbeli tárcsaként működik és merevíti a falpaneleket. Ebben az esetben lemezes kapcsolat nem szükséges.

A földrengésbiztos rögzítést minden panelkapcsolatnál legalább 20,0 cm mélyen befúrt és beragasztott d12 l=0,75 m méretű betonacéllal, valamint a panelek hossza mentén utólag befúrt és beragasztott D10/100 betonacéllal biztosítjuk a Futura Bau rendszerében.

A gyártmánytervek elkészítéséhez szükséges az épületgépészeti és épületvillamossági alaprajzok előzetes bemutatása, amelyek tartalmazzák az elhelyezési információkat (típusok, méretek, magasságok, táplálási és elosztási pontok). A gyártás megkezdése utáni változtatások csak külön díjazás ellenében lehetségesek.

Panelünk főbb jellemzői

Beton LC 35/38-8-F3
Nyomószilárdság: Fek=50.27 N/mm2
Hajlító-Húzószilárdság: 1,74 N/mm2
Testsűrűség: 1753 kg/m3
Lambda érték: 0.685 (W/mK)
Betonacél anyagminősége: B500B
Tűzvédelmi besorolás: A1